Yükselen Genç Yazarlar

Denizli merkezdeki resmi liselerin 9. ve 10. sınıflarında eğitim gören gençlerden, yazı yazmaya yetenekli öğrencilerin; özgüvenlerini arttırmaya, sanatsal etkinliğe aktif olarak katılmalarına, edebiyat alanında eğitim almalarına, yazarlık potansiyellerini keşfetmelerine, evrensel ve insani değerleri hatırlamalarına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen “Yükselen Genç Yazarlar” projesi, Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenmiştir.

Yükselen Genç Yazarlar Projesi’nin faaliyetleri, düzenlenen öykü yarışması ile başlamıştır. Son başvuru tarihi 20 Mart 2019 olan yarışmanın duyurusu Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkısı ile Denizli merkezdeki resmi liselere yapılmıştır. Hedef kitledeki öğrencilerin yazdığı “Evrensel ve İnsani Değerler” temasına değinen öyküleriyle vakfa yaptıkları başvuruların seçici kurul tarafından değerlendirilmesi sonucunda, başarılı bulunan 20 öğrenci belirlenmiştir. Bu öğrenciler projeye katılmaya hak kazanarak toplam 24 saatlik “Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” eğitimi almışlardır. Edebiyat konusunda yetenekli, yazar olmaya istekli olan gençlere yazarlık atölyesi eğitimleri Öğr. Gör. Havva Ergür tarafından vakıf binasında verilmiştir. Atölye çalışmaları sırasında öğrenciler, okur- yazar buluşmaları ile edebiyat alanında bir ön eğitim alma fırsatı yakalamışlardır. 17 Haziran 2019 tarihinde Yazar Sayın Bircan Yıldırım, 22 Haziran 2019 tarihinde ise Yazar ve Şair Sayın Şerif Kutludağ öğrenciler ile buluşmuş, kendi yazarlık tecrübelerinden bahsetmişler, öğrencilerin yazarlık hakkında merak ettikleri soruları cevaplamışlardır. 31 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen projenin kapanış töreni öncesinde Yazar Sayın Feyza Hepçilingirler ile buluşma fırsatı yakalayan öğrenciler edindikleri bilgilere yenilerini eklemişlerdir. Bu çalışmalar ile kendi yetenek ve potansiyellerini keşfeden öğrenciler proje sonunda kendi eserlerini ortaya koyma fırsatı bulmuş, ürettikleri eserler kitap haline getirilmiştir. “Yazdıkça! Yükselen Genç Yazarlardan 40 Özgürce Öykü” isimli kitapta her bir öğrenciye ait ikişer öykü yer almaktadır.

Kitaba buradan ulaşabilirsiniz.

Kapanış töreninde öğrenciler katılım belgelerini Sayın Hepçilingirler’in elinden almışlardır.

Proje hakkında detaylı bilgi için Twitter “genç_yukselen”, instagram “yukselengencyazarlar” hesaplarını inceleyebilirsiniz.

 

Proje Tanıtım Filmimiz